9. úno, 2017

A nedaří se a nedaří...

9.2.2017 

 
Dívám se na toto datum v diáři a nevěřícně si uvědomuji, kolik času již od nového roku uteklo. 
 
S novým rokem již tradičně bývají spojená mnohá předsevzetí, touhy, naděje, ale hlavně rozhodnutí... Nový rok k tomu prostě tak trochu svádí, abychom bilancovali svůj život. Jedna věc ale je se rozhodnout či chtít, a věc druhá je vydržet. I když bych vám všem velmi přála, aby se vaše touhy naplnily, realisticky vím, že většina z vás buď již své snažení vzdala, nebo uvažuje nad tím, že to brzy udělá. 
 
TAK TO TO ASI MOC NECHTĚJ, NE?
 
Logická otázka, chceš zhubnout? Cvič a dávej si pozor na to co jíš... Dala jsi si pizzu? Tak to asi nemáš moc velkou motivaci, co? 
 
Co myslíte... Znamená tento krok vedle to, že člověk není dostatečně motivován?
 
Je přece logické, že pokud budeme jíst nezdravá jídla, kouřit, brát drogy, zůstávat v partnerství, kde nás bijí, stresovat se v práci, nedělat žádný sport, tak to bude mít velmi neblahé dopady na náš zdravotní stav. A nejenom na něj, na všechny aspekty našeho života - sociální, zdravotní i psychické. Tak když je to tak logické a většina lidí s těmito nešvary by je chtěla ukončit, proč prostě nepřestane?
 
Proč? Protože ke každému našemu chování, ať je sebevíc destruktivní, máme také dobrý důvod, proč ho děláme.
 
Je velmi těžké přestat s nějakým chováním, když si neuvědomíme, co nám toto chování přináší a jakým jiným způsobem bych si tuto potřebu mohl nahradit. 
 
Zkrátka a dobře, proces změny je velmi složitý a je zcela přirozené, že se naše odhodlání může v průběhu času měnit. Tak už to se změnami bývá, nikdy nejdou provést najednou, musíme na ně opatrně, jinak nám utečou. 
 
Pokud byste ve vašem životě udělali rádi nějakou změnu, ale buď se vám nedaří, nebo si nejste jisti, zdali ji vůbec chcete, můžete se podívat na jednu pomůcku. Zkuste si vyplnit níže uvedený formulář rozhodování a jednotlivé body si pak očíslujte podle důležitosti. Sami pak uvidíte, že vám možná současné chování přináší více věcí, než jste si mysleli a bude pro vás těžké o tyto věci přijít. Sami uvidíte, že možná prožijete překvapivé poznání.
 

Formulář rovnováhy a rozhodování

 

 

Budu pokračovat v současném chování, stav se nezmění

 

Dojde ke změně chování či situace

 

 

Co získávám

 

 

Čím za to platím

 

Co získám

 

Co ztratím, čím zaplatím

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 http://www.motivacnirozhovory.cz/ 

(formulář jsem si vypůjčila z těchto stránek)

 

Nebo si rovnou přečtěte článek se skvělým PhDr. Janem Soukupem. PhD., který je v tomto oboru hotový kouzelník.

 

MK